Orzech Select Ciepły K020PW

Płyta wiórowa laminowana „Orzech Select Ciepły K020PW”

Deski z płyty wiórowej laminowanej są dość trwałe i atrakcyjne estetycznie, dlatego znalazły zastosowanie w produkcji mebli, a czasem są również wykorzystywane podczas prac budowlanych i wykończeniowych do dekoracji elementów wewnętrznych pomieszczeń.

Orzech Select Ciepły K020 PW

Klasyfikacja płyt laminowanych

Tak więc, jeśli zamierzasz zakupić laminowaną płytę wiórową , powinieneś wiedzieć o niektórych jej odmianach, z których każda ma inne cechy, a poza tym cena płyty wiórowej ma również własny zakres dla każdego rodzaju.

Chociaż wszystkie deski są pokryte specjalną warstwą imitującą drewno, jednak podszewka wyróżnia trzy rodzaje materiałów:

  • Arkusz roboczy nie jest przeznaczony do zastosowania dekoracyjnego  i ma swój naturalny wygląd. Takie arkusze są używane w pracach, w których wymagane są właściwości materiału, ale będzie on ukryty przed ludzkim wzrokiem.
  • Arkusze laminowane są najczęściej spotykane.Dekoracje pod warstwą ochronną to specjalny papier, który ma pożądany kolor lub wzór imitujący drewno.
  •  Fornirowane arkusze płyty wiórowej są podobne do laminowanych, ale w przeciwieństwie do imitacji gatunków drzew na papierze, stosuje się naturalny fornir drewniany, dlatego cena płyty wiórowej jest stosunkowo wyższa.

W zależności od jakości samych płyt materiał dzieli się na stopnie:

  • Klasa 1 jest najlepsza, do jego produkcji stosuje się najwyższej jakości jednorodne wióry, które mogą pochodzić tylko z jednego gatunku drzewa. Powierzchnia płyty jest idealnie płaska bez najmniejszych wiórów i zadrapań. Dekor nakładany jest obustronnie, może to być fornir lub laminowany papier.
  • Klasa 2 jest niższej jakości i nie jest zalecana do stosowania w meblach, przynajmniej w widocznych miejscach. Takie arkusze płyty mogą zawierać niewielkie wady, takie jak zadrapania. Arkusze produkowane są zarówno z dekoracją, jak i bez okładziny.

Zdjęcia wszystkich laminatów płyt wiórowych drewnopodobnych

Plusy i minusy płyty wiórowej

Materiał zyskał ogromną popularność dzięki korzystnemu stosunkowi jakości do ceny. Możesz kupić płytę wiórową do różnych celów i zadań, mając do tego zróżnicowany budżet.

Ponadto zakupione arkusze są natychmiast gotowe do dalszego użycia, wystarczy przyciąć je do określonego rozmiaru i skręcać gotowe szafy. Cięcie płyt zaleca się na specjalistycznych maszynach, ponieważ w domu proces ten jest bardzo trudny. Naturalne drewno wysycha z czasem, a nawet zaczyna zmieniać swój kształt i zwijanie się, ale nie jest to typowe dla płyt wiórowych.

Ogromny wybór wszelkiego rodzaju dekorów pozwala wybrać dokładnie takie rozwiązanie, które idealnie wpisze się w Twoje wnętrze.

Oczywiście warto zwrócić uwagę na zawartość formaldehydu w składzie płyt ,bowiem jest on raczej szkodliwą substancją dla zdrowia ludzkiego, ale producenci nauczyli się go używać w tak małych ilościach, że meble z tego materiału można stosować nawet w pokoju dziecinnym, a płyty wiórowe z niewielką ilością formaldehydu nie tracą swoich właściwości.

Co jest lepsze – płyta wiórowa lub MDF?

Pytanie to jest interesujące dla wielu osób, które mają do czynienia z wyborem materiałów panelowych. Obie płyty mają wystrój, obie są wykonane z wiórów, chociaż w MDF stosuje się drobniejsze wióry. Różnica polega na spoiwie – formaldehyd jest stosowany do płyt wiórowych, a parafina do MDF. Taki skład MDF sprawia, że ​​materiał jest przyjazny dla środowiska, a także bardziej elastyczny i gładki, ale traci swoją wytrzymałość. Zaleca się stosowanie takich płyt do okładania nierównych lub nawet wygiętych ram. Tak więc wybór między tymi materiałami wynika z przypisanych im zadań.

Montaż i obróbka paneli z płyty wiórowej

Jeśli wszystko jest jasne przy projektowaniu mebli i pytania nie powinny się pojawiać – wystarczy wyciąć materiał i zmontować go, a następnie w pracach wykończeniowych przy użyciu paneli wykonanych z płyty wiórowej mogą pojawić się pewne trudności.