Wzorniki

Laminowana płyta wiórowa – jaki to materiał i do czego służy?

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych materiałów w branży budowlanej, a to, co wczoraj było nowością i było stosowane w niektórych wąsko ukierunkowanych obszarach, stało się dziś solidną częścią wielu procesów technologicznych wytwarzania mebli. Ten przypadek dotyczy również laminowanych płyt wiórowych.

Jak powstaje laminowana płyta wiórowa?

Zastosowanie i produkcja takich płyt stała się istotna w latach powojennych, kiedy istniało ogromne zapotrzebowanie na materiały budowlane do odbudowy zniszczeń wojennych. Rozpoczęto używanie wszelkiego rodzaju materiałów, które można było wykorzystać, w tym trociny i wióry, które wcześniej nie znalazły żadnego zastosowania i zazwyczaj zostawały przeznaczane do utylizacji.

W wyniku licznych eksperymentów uzyskano pierwsze płyty wiórowe, a później nowe wersje laminowane . Laminowana płyta wiórowa to ten sam arkusz płyty wiórowej, pokryty tylko od góry specjalną powłoką z imitacją drewna, kamienia lub wszelkiego rodzaju dekoracji graficznych. Ponadto powłoka ta zapobiega również uszkodzeniom drewna przez czynniki zewnętrzne – wilgoć, nadmierne temperatury, rozpuszczalniki.

Płyty wiórowe są wytwarzane przez prasowanie zrębków za pomocą połączonych razem żywic formaldehydowych. Ta mieszanka pod wpływem gorących temperatur i ciśnienia pozwala uzyskać formę drewnianej płyty. Aby uzyskać płytę wiórową, są one dodatkowo pokryte specjalną folią, która topi się podczas procesu produkcyjnego i zapewnia niezawodne przyleganie powłoki  oraz tworzy zewnętrzną warstwę ochronną tzw.membranę. Ponadto stosowanie i produkcja płyt laminowanych jest obecnie bardzo popularna, nie tylko z różnymi wzorami, ale także z wieloma imitacjami tekstury powłoki, na przykład skórką cytryny lub imitacją porów drewna .