Tytuł 

Płyta wiórowa laminowana „Wiśnia 0344PR”

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras egestas arcu in lorem ornare pulvinar. Vivamus blandit augue urna, in fermentum elit euismod et. Sed in gravida tortor. Phasellus aliquam imperdiet nisl eu blandit. Proin a lacus ligula. Morbi sit amet nisi odio. In urna turpis, tincidunt non urna ac, condimentum blandit neque. Morbi cursus sem eleifend, sagittis diam volutpat, iaculis augue. Nam elit lorem, pulvinar quis sagittis et, rutrum at orci. Pellentesque vitae leo tempor, viverra ligula eu, tempor ipsum. Nam eget gravida sapien, ac vestibulum nunc.

Klasyfikacja płyt laminowanych

Tak więc, jeśli zamierzasz zakupić laminowaną płytę wiórową , powinieneś wiedzieć o niektórych jej odmianach, z których każda ma inne cechy, a poza tym cena płyty wiórowej ma również własny zakres dla każdego rodzaju.

Chociaż wszystkie deski są pokryte specjalną warstwą imitującą drewno, jednak podszewka wyróżnia trzy rodzaje materiałów:

  • Arkusz roboczy nie jest przeznaczony do zastosowania dekoracyjnego  i ma swój naturalny wygląd. Takie arkusze są używane w pracach, w których wymagane są właściwości materiału, ale będzie on ukryty przed ludzkim wzrokiem.
  • Arkusze laminowane są najczęściej spotykane.Dekoracje pod warstwą ochronną to specjalny papier, który ma pożądany kolor lub wzór imitujący drewno.
  •  Fornirowane arkusze płyty wiórowej są podobne do laminowanych, ale w przeciwieństwie do imitacji gatunków drzew na papierze, stosuje się naturalny fornir drewniany, dlatego cena płyty wiórowej jest stosunkowo wyższa.

W zależności od jakości samych płyt materiał dzieli się na stopnie:

  • Klasa 1 jest najlepsza, do jego produkcji stosuje się najwyższej jakości jednorodne wióry, które mogą pochodzić tylko z jednego gatunku drzewa. Powierzchnia płyty jest idealnie płaska bez najmniejszych wiórów i zadrapań. Dekor nakładany jest obustronnie, może to być fornir lub laminowany papier.
  • Klasa 2 jest niższej jakości i nie jest zalecana do stosowania w meblach, przynajmniej w widocznych miejscach. Takie arkusze płyty mogą zawierać niewielkie wady, takie jak zadrapania. Arkusze produkowane są zarówno z dekoracją, jak i bez okładziny.

Zdjęcia wszystkich laminatów płyt wiórowych drewnopodobnych

Plusy i minusy płyty wiórowej

Materiał zyskał ogromną popularność dzięki korzystnemu stosunkowi jakości do ceny. Możesz kupić płytę wiórową do różnych celów i zadań, mając do tego zróżnicowany budżet.

Ponadto zakupione arkusze są natychmiast gotowe do dalszego użycia, wystarczy przyciąć je do określonego rozmiaru i skręcać gotowe szafy. Cięcie płyt zaleca się na specjalistycznych maszynach, ponieważ w domu proces ten jest bardzo trudny. Naturalne drewno wysycha z czasem, a nawet zaczyna zmieniać swój kształt i zwijanie się, ale nie jest to typowe dla płyt wiórowych.

Ogromny wybór wszelkiego rodzaju dekorów pozwala wybrać dokładnie takie rozwiązanie, które idealnie wpisze się w Twoje wnętrze.

Oczywiście warto zwrócić uwagę na zawartość formaldehydu w składzie płyt ,bowiem jest on raczej szkodliwą substancją dla zdrowia ludzkiego, ale producenci nauczyli się go używać w tak małych ilościach, że meble z tego materiału można stosować nawet w pokoju dziecinnym, a płyty wiórowe z niewielką ilością formaldehydu nie tracą swoich właściwości.

Co jest lepsze – płyta wiórowa lub MDF?

Pytanie to jest interesujące dla wielu osób, które mają do czynienia z wyborem materiałów panelowych. Obie płyty mają wystrój, obie są wykonane z wiórów, chociaż w MDF stosuje się drobniejsze wióry. Różnica polega na spoiwie – formaldehyd jest stosowany do płyt wiórowych, a parafina do MDF. Taki skład MDF sprawia, że ​​materiał jest przyjazny dla środowiska, a także bardziej elastyczny i gładki, ale traci swoją wytrzymałość. Zaleca się stosowanie takich płyt do okładania nierównych lub nawet wygiętych ram. Tak więc wybór między tymi materiałami wynika z przypisanych im zadań.

Montaż i obróbka paneli z płyty wiórowej

Jeśli wszystko jest jasne przy projektowaniu mebli i pytania nie powinny się pojawiać – wystarczy wyciąć materiał i zmontować go, a następnie w pracach wykończeniowych przy użyciu paneli wykonanych z płyty wiórowej mogą pojawić się pewne trudności.