Obróbka drewna

Materiał ten jest plastyczny dla narzędzi, trwały, lekki i piękny, dlatego jego produkty długo i mocno wkroczyły w styl życia ludzi i cieszą się ich stałą miłością. Stolarka narodziła się z ciesielstwa i budowania konstrukcji wraz z pojawieniem się narzędzi i technik, które umożliwiają uzyskanie gładkich powierzchni i precyzyjnych detali. Istotą stolarki jest zdolność do czystego przetwarzania i łączenia kawałków drewna uzyskanych z okrągłego pnia drzewa w produkt. Początkowo stolarka wykonywana była w naturalnym drewnie. Obecnie stolarstwo wykorzystuje płyty wiórowe, deski o wystarczającej wytrzymałości i bardzo cienkie kawałki, takie jak forniry ze sklejki. Powierzchnię desek i osełek obrabia się poprzez ciągnięcie, cięcie, toczenie. Ponieważ główny naturalny materiał  stolarski nie uległ zmianie,ponieważ jest to to samo drzewo, zasada jego przetwarzania została zachowana, co oznacza, że ​​techniki starych mistrzów, którzy doskonale opanowali ręczne narzędzia jego obróbki, mogą bardzo dobrze służyć dzisiejszemu stolarzowi, którego pracę ułatwia jedynie zastosowanie nowoczesnych technologii.

Jak wiadomo, istnieją różne rodzaje drewna o różnych kolorach, strukturach i wytrzymałościach. Każdy gatunek ma swoje własne cechy w produkcji i dekoracji. Sztuka stolarska polega również na możliwości identyfikacji gatunku, znajomości jej cech – zalet i wad oraz znalezienia w kawałku drewna – przedmiotu obrabianego – części, które są najbardziej odpowiednie do danej funkcji. Ważne by móc łączyć różne gatunki ze sobą, aby to połączenie było harmonijne. Drewno nadaje się do różnego rodzaju dekoracji – farbowania, bejcowania, lakierowania, polerowania. Jednak możliwości takiej dekoracji dla różnych rodzajów drewna są różne: istnieje drewno, które łatwo akceptuje piklowanie (zabarwienie) lub jest słabo akceptowalne. Niektóre gatunki ciężko się poleruje.

Ważnym działem sztuki stolarskiej jest zrozumienie możliwości wykończenia drewna, jego doboru i możliwości wykonania tej dekoracji. Stolarka składa się z pojedynczych części, w ten czy inny sposób połączonych ze sobą. Siła połączenia tych elementów determinuje również wytrzymałość całego produktu. Mistrz stolarstwa musi być w stanie wybrać odpowiedni kawałek, kształt i charakter ich obróbki na połączeniach oraz materiały mocujące. Ważnym elementem sztuki stolarskiej jest zrozumienie możliwości wykończenia drewna, jego doboru i możliwości wykonania tej dekoracji. Każda stolarka składa się z pojedynczych części, w ten czy inny sposób połączonych ze sobą. Siła połączenia tych części determinuje również wytrzymałość całego produktu. Mistrz musi być w stanie wybrać rodzaj pakietu części, kształt i charakter ich obróbki na połączeniach, a także materiały mocujące.